V životě každého z nás přijde situace, kdy se musíme rozhodovat o novém bydlení, změně působiště nebo se vypořádáváme s nemovitostí, která zůstala opuštěná. Jedna z prvních myšlenek v takové chvíli je, zda se vyplatí nemovitost prodat nebo je lepší ji pronajmout a využít jako vedlejší příjem. Část lidí si okamžitě odpoví, že ceny nemovitostí jsou nyní vysoko a proto je dobré toho využít a nemovitost prodat. Jenže tak snadné to není. Jaké faktory je třeba brát v úvahu?
První otázkou je, z jakého důvodu nemovitost řešíme. Asi nejobvyklejší situace je, že se rozrůstá rodina a vy hledáte větší prostor k životu. Úplně jiná situace může nastat, pokud jste nemovitost zdědili nebo třeba máte investiční byt, který se k pronájmu používá. První otázka, na kterou je třeba najít odpověď zní: „Co udělám s penězi, které za nemovitost utržím?“. Odpověď je klíč na to, zda má smysl nemovitost prodat nebo pronajmout.
1. hledáme nový životní prostor
Pokud v nejbližší době budete hledat nový domov, je otázka financování úplně nejdůležitější. Banky jsou v poslední době stále obezřetnější a získat hypotéku nemusí být vždy úplně jednoduché. Dalším faktorem je vysoká cena nemovitostí. Vlastnictví nemovitosti, kterou můžete prodat a minimálně z části díky tomu vyřešit nákup nového bydlení, je obrovská výhoda. V případě, kdy máte větší částku v hotovosti, bude získání nového bydlení výrazně jednodušší.
2. nepotřebujeme hotovost
V případě, kdy nepotřebujete hotovost k financování nového bydlení nebo třeba chalupy, je prodej skoro zbytečný. Ceny nemovitostí jsou sice cyklické a mohou krátkodobě zase klesnout, ale v delším časovém horizontu rostou nepřetržitě. Jasným příkladem je pokles cen v době celosvětové finanční krize. Ke korekci tehdy velmi vysokých cen došlo během let 2009 – 2012. Od té doby ale ceny nemovitostí opět rostou. Na předkrizovou úroveň se dostaly velmi rychle a dnes jsou o mnoho výše, než v roce 2008. Právě z těchto důvodů je zbytečné prodávat nemovitost, pokud nemám jasné využití finančních prostředků, které prodejem získám.
3. specifické případy
Samozřejmě nastávají různé situace, kdy majitel nemovitosti sice nepotřebuje hotovost, ale zároveň nemusí být nejlepší nápad nemovitost držet. Místo toho je někdy lepší nemovitost prodat a pořídit zcela jinou za podobnou cenu. Například v případě, kdy je byt v domě zatížen úvěry z revitalizace. Vysoké náklady v podobě odvodů za byt sráží výnosy z pronájmu a proto se takový byt nevyplatí držet. Také je třeba zvážit, kde se nemovitost nachází, jaká bude její průměrná obsazenost, jaký nájem je možné z nemovitosti získat, zda nepotřebuje rekonstrukci či co dalšího je třeba zařídit, než se byt pronajme. Všechny tyto faktory pak prokáží, zda je ekonomicky smysluplné nemovitost držet.
4. nevyužité nemovitosti
Nevyužité nemovitosti tvoří další specifickou oblast, na kterou není vždy jednoduché odpovědět. Překvapivě velká část nemovitostí i ve městech zůstává neobsazená. Takové nemovitosti chátrají už jen tím, že v nich nikdo pravidelně netopí a nevětrá. Jejich cena tedy v čase neroste tak, jak by mohla. I v tomto případě je dobré sejít se s profesionálem, který je schopen rozpoznat možnosti využití takového prostoru. Někdy se nemovitost dá pronajmout na bydlení, jindy je to vhodný prostor například jako sídlo firmy. Je až překvapivé, jak často dokáže profesionál přijít na řešení, které majitele nemovitosti vůbec nenapadne. Přitom je velká škoda, pokud dům či byt jen chátrá na místo toho, aby svým majitelům vydělával.
Pokud uvažujete o tom, zda je vhodnější prodat nebo pronajmout, stavte se v jakékoli naší realitní kanceláři. Naši zkušení makléři s vámi proberou situaci, pomohou vám najít nejvhodnější řešení, případně se postarají o prodej nebo pronájem. Samotná konzultace vás navíc nestojí nic víc než trochu času.
Hledáte nemovitost?
Podívejte se na nabídku našich realit: zde
Comments