Vyhledat

Ceny bytů nadále porostou

Ceny nemovitostí budou růst napříč regiony i ve třetím kvartále letošního roku. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX, která zhodnotila doposud uzavřené transakce a rozpracované zakázky, které budou dokončeny v průběhu dalších měsíců. Nejpomaleji rostoucím regionem je pak Praha.


Zdroj: Iztok Toplak, RE/MAX G8


Ceny nemovitostí hnané stále vysokou poptávkou i nadále rostou. Děje se tak už devátý rok v řadě. Navíc, podle cenové analýzy kterou zpracoval realitní makléř RE/MAX - Iztok Toplak, tomu nebude jinak ani v příštích měsících. Toplak se kromě dlouhodobého vývoje cen zaměřil i na nemovitosti, které jsou aktuálně zasmluvněné, ale jejich faktický prodej bude ukončen až v příštích týdnech. O kolik procent vzroste cena nemovitostí v Praze a o kolik v regionech?


Praha roste nejpomaleji

Ceny bytů v Praze rostou nepřetržitě již od začátku roku 2012. Trend pokračuje i v roce 2021, a to u všech segmentů bytového fondu. Průměrná cena bytu v cihlovém domě se ocitla na novém historickém maximu 110 000 korun za m2. Byty v panelových domech se cenově dostaly na 90 000 korun za m2. Analýza prodejních cen starších bytů ve druhém čtvrtletí a rezervace zakázek, které budou dokončeny ve třetím čtvrtletí letošního roku potvrzují, že nárůst cen nemovitostí bude pokračovat.


Celková průměrná cena bytů v Praze ve třetím čtvrtletí letošního roku prorazí hranici 102 000 korun za m2. To je nárůst o 24 % ve srovnaní s prvním čtvrtletím roku 2020 (před začátkem Koronavirové epidemie), kdy se průměrná cena pohybovala okolo 83 000 korun za m2.


Ceny rostou hlavně v regionech

Indikovaná průměrná realizovaná cena bytů podle současných rezervovaných zakázek bude ve třetím čtvrtletí letošního roku v ČR (bez Prahy) překračovat 50 000 korun za čtvereční metr bytové plochy. To je nárůst skoro o 40 % v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2020, tedy z doby před začátkem omezení způsobeného pandemií, kdy byla průměrná realizovaná cena necelých 36 000 korun za m2.


Zdroj: Iztok Toplak, RE/MAX G8